Adres Değişikliği İçin e-Devlet’e Yeni Özellik Eklendi

48 0

Vatandaşların kamu işlemlerini internet üzerinden kolayca halletmesine yarayan e-Devlet’e yeni özellikler gelmeye devam ediyor. Son olarak adres değişikliği bildirme özelliği eklendi.

İkametgahınızı tanıdığınız bir kişinin yanına alacaksanız nüfus müdürlüklerine gitmeye gerek kalmadan adres değişikliği bildiriminde bulunabilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmek için adreste oturan bir kişinin size muvafakat vermesi yani onaylaması gerekiyor. Muvafakat işlemini de e-Devlet’ten yapılabilirsiniz.

Boş bir konuta taşınmak istiyorsanız bu durumda da e-Devlet’i kullanabilirsiniz. Boş konuta adres değişikliği yapma özelliği daha önceden eklendi.

Adres değişikliği için e-Devlet'e yeni özellik eklendi

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, e-Devlet’e eklenen bu hizmet hakkında şunları söyledi:

“Anne babası köyde olduğu halde şehirde akrabası yanında eğitim gören birçok gencimiz, üniversite öğrenimi sebebiyle birlikte ev kiralayan öğrencilerimiz, çeşitli sebeplerle bir yakını yanında kalan yetişkin vatandaşlarımız artık adres beyanlarını, e-Devlet Kapısı üzerinden yapabilecek. Önceden bu işlem için vatandaşlarımız, ayrı ayrı ya da münferit olarak nüfus müdürlüklerine başvuruda bulunuyorlardı. Artık tüm bu adamlar dijitalleşti ve e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabilir hale geldi.”

Adres değişikliği için e-Devlet'e yeni özellik eklendi

Nasıl kullanılır?

Bu özellik iki aşamalı çalışıyor. Tanıdığınız ikametgahınızı tanıdığınız birisinin yanına almak istiyorsanız önce bu adresteki kişinin işlem yapması gerekiyor. Adreste bulunan kişinin işlemi tamamlandıktan sonra, adrese kaydolmak isteyen kişi işlem yapacak ve adres değişikliği tamamlanacak.

Adreste bulunan kişinin yapması gerekenler:

 1. Adreste oturan ve ikametgahı bu adrese kayıtlı kişinin e-Devlet hesabına girin. e-Devlet’te Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü çatısı altındaki “Adres Beyanı İçin Muvafakat Verme” hizmetini seçin.
  https://www.turkiye.gov.tr/nvi-adres-beyan-icin-muvafakat-verme
 2. “Yeni Muvafakat” butonuna basın. “Adres Beyanı için Muvafakat Ver” seçeneğini seçin.
 3. Adresinize kaydolmak istetyen kişinin adını, soyadını ve TC kimlik numarasını sisteme girin. SMS ile doğrulama, e-imza ya da mobil imza doğrulama yöntemlerinden birini seçerek onay verin.

İkametgahını taşımak isteyen kişinin yapması gerekenler:

 1. Tanıdığı kişinin adresine kaydolmak isteyen kişinin e-Devlet hesabına girin. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü çatısı altındaki “Adres Değişikliği Bildirimi (Birlikte Oturma İçin / Muvafakatlı)” hizmetini seçin.
  https://www.turkiye.gov.tr/nvi-adres-degisikligi-bildirimi-muvafakatli
 2. Adrese kaydolmanız için izin veren kişinin adres bilgileri görüntülenecek. Bu adres seçin.
 3. Varsa eş, çocuk ve taşınma tarihi bilgilerini girin.
 4. SMS ile doğrulama, e-imza veya mobil imza yöntemlerini kullanarak onay verin.
 5. Adres değişikliği işleminiz tamamlandı.

Bir cevap yazın